Geojaanipäev

Geojaanipäev 2022 toimus Matsi sadamas 2.-3. juulil 2022.
Tegu on traditsioonilise geopeituse aasta tippüritusega (toimus 14. korda), kus tehakse kokkuvõtteid aasta jooksul toimunust ning tunnustatakse parimaid. Aasta parimate aarete valik põhineb avalikul veebihääletusel, mis on lahti 1. jaanuarist 31. maini, hääli saab anda mitmes erinevas kategoorias (parim teostus, parim koht, parim mõistatus jms).
Romantilise Rannatee seeria peitjad korraldasid lisaks luulevõistluse, milles osalejate vahel loositi välja Rannatee logotooteid (kruusid), piirkonna tootjate toidusuveniire (Allikukivi vein, Tiido Tiiu hoidised, Häädemeeste vesi) ja piirkonna kaarte. Romantiliste luuletuste lugemine ja loosimine tekitas palju elevust ning tähelepanu, kuna üritusele saabudes otsiti ka ümbruskonna aardeid, teadvustati väga selgelt, mis on Romantiline Rannatee. Kiidusõnu jagus ka männikujulistele maamärkidele, mis on väga geosõbralikud (metallist objekti külge peitsime magnetilisi aardekarpe).
Kuna 2022 on rahvusvahelises geopeituses kuulutatud peitmise aastaks, pandi ka sündmusel eraldi rõhku peitmise kvaliteedile ja heale tavale. Peideti näidiseks nn halbu aardeid, juhtides tähelepanu reaalselt ette tulnud eksimustele ja õpetati neid vältima.
Sündmusel osales hinnanguliselt 50-60 inimest, lõplik arv selgub, kui kõik on oma külastuse veebis loginud. Kohapeal registreeriti külastus loomingulises logiraamatus (oma tiimi nimi tuli kinnitada kalavõrku mõne mereeluka kujulise sildiga).

Romantilise Rannatee geotuur avanes 1. aprillil 2021 ning koosneb kokku 72 peidikust üle kogu piirkonna. Aasta jooksul on mõned vajanud korduvalt hooldust või isegi asendamist (nt rahvarohkem Lottemaa piirkonnas lõhuti aare), kuid tänu kvaliteetsele teostusele ja hooldusele rõõmustavad need külastajaid veel aastaid.
26. detsembri 2021 Pärnu Postimehes avaldus ka seeriat käsitlev reportaaž LINK 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *